Informacje z działalności

30-09-2011

Nasi wolontariusze w Holandii


Od 9 – 29 IX 2011r. czterech polskich wolontariuszy 50 + przebywało w Holandii. Wybrani zostali drogą selekcji i rozmów kwalifikacyjnych przez Federację Organizacji Socjalnych FOSa z Olsztyna, która jest realizatorem projektu ze strony polskiej.
Kategoria: informacje
Napisał: admin

Z ramienia naszego Stowarzyszenia pojechała Irena Borczyk z Bartoszyc. Celem wyjazdu  było poznanie zasad działania różnorodnych ośrodków odpowiadających na potrzeby społeczności Amersfoort, oraz wykorzystanie  potencjału  seniorów jako źródła wiedzy, kompetencji i doświadczenia.
Partnerem projektu ze strony holenderskiej jest Centrum Wsparcia Pomocy Socjalnej Motiva z Amersfoort.


Irena pisze:
W Holandii poznaliśmy zasady działania 5  organizacji socjalnych ściśle współpracujących ze sobą tj.
Centrum Wsparcia Pomocy Socjalnej MOB, Motiva, Food Bank, Amersfoort Extra Team, Sklep - tania sprzedaż
W tych ośrodkach w ramach prac wolontarystycznych  przygotowywaliśmy wysyłkę darów ( uprzednio je segregując) do Rumunii, oraz wydawaliśmy dla homelssów posiłki przez nas przygotowane.
Poznaliśmy kilka organizacji pracujących na rzecz seniorów.
Największą z nich współpracującą z 18 innym jest  Centrum Aktywizacji Labirynt - De Drietant
Odwiedziliśmy również Inlopuhuis - dom otwarty dla każdego oraz Domy Seniora w których infrastruktura budynku dostosowana jest do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.
Nasza wiedza i umiejętności seniorskie były tu niezbędne.
Mieliśmy okazję wykazać się kompleksową obsługą ,,dineru” dla seniorów w Inlopuhuis, oraz opiekować się w czasie spaceru pensjonariuszami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich.
Poznaliśmy organizacje gdzie działania skierowane są głównie do imigrantów( przygotowanie kobiet i dzieci imigrantów do życia w społeczeństwie holenderskim)m.inn. Drihuk, Grin Plejs  (Zielone miejsce) , De Ruf.
Zwiedziliśmy Ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychofizycznymi. Nie spotykaną dla mnie formą zajęć terapeutycznych osób niepełnosprawnych jest hodowla zwierząt.
Mieliśmy okazję jeść lunch w Restauracji wegetariańskiej i biologicznej ,, Downey’s”w której  jako wolontariusze  pracują osoby z zespołem downa
Trzykrotnie odwiedziliśmy osiedlowy ośrodek Het Kloszis
działający na wzór naszych Ośrodków Kultury.
Do południa odbywają się tam różnorodne zajęcia dla mieszkańców miasta, a 2 x w tygodniu ośrodek  zamienia się w Resto van harte, restaurację z sercem, gdzie można zjeść bardzo tani diner i mile spędzić czas. Nikt się nie spieszy: są żarty, dowcipy, quizy, wspólne śpiewanie.
W czasie naszej obecności zorganizowane były 2 polskie wieczory ,,with Polish touch”, gdzie przygotowaliśmy nasze polskie menu, zrobiliśmy razem z kucharzem zakupy, a następnie gotowaliśmy i serwowaliśmy nasze dania.
Całkowitym novum było to, że wszystkie prace zarówno na sali restauracyjnej jak i w kuchni wykonują wolontariusze.
Specjalnie na te wieczory Polska Ambasada przygotowała upominki dla wszystkich gości.
Właśnie tu nazwani zostaliśmy dobrymi ambasadorami Polski i opisani w lokalnej prasie.
Według moich spostrzeżeń i obserwacji wolontariat jest powszechny. W każdym z tych ośrodków lub organizacji pracują wolontariusze w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, często ludzie niepełnosprawni.
Być wolontariuszem w Holandii to wielki zaszczyt.
Przez okres pobytu w Holandii opiekowało się nami 9 wolontariuszy 50+ i koordynator projektu Rene Slotboom.
Zadbali o to, abyśmy na co dzień czuli się tam wspaniale,
zdobyli ogrom nowych doświadczeń wolontarystycznych,
i poznali kulturę i ciekawe zakątki Holandii.
Wszystkim, którzy mieli wpływ na to, że mogłam to przeżyć bardzo dziękuję. Liczę, że my Polacy, również mieszkańcy Bartoszyc w ramach rewizyty holenderskich wolontariuszy stanie na wysokości zadania i dostarczy Im oprócz wiedzy i pracy woluntarystycznej podobnych, pozytywnych przeżyć.
Ja obiecuję, że zdobytą wiedzę i doświadczenie przełożę na grunt naszego miasta.

Projekt programu Grundtvig ,, Wolontariat Osób Starszych – Międzynarodowy przepływ wiedzy i pomysłów finansowany jest przez Komisję Europejską.

W ramach promocji  naszego miasta przekazałam naszym holenderskim opiekunom foldery z dedykacją i bardzo dużo wiedzy na temat pracy wolantariackiej w naszym mieście.

Mam nadzieję, że w maju jak nas odwiedzą pokażemy im na co nas stać



Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Przyjaciół Opieki Paliatywnej w Bartoszycach Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Przyjaciół Opieki Paliatywnej w Bartoszycach
Powered by CMS Made Simple, projektowanie stron internetowych INiT7